Bóg urojony

Bóg urojony

Religie i wyznania

Wydawnictwo: Wydawnictwo CiS
Liczba stron: 708
Rozmiar 3,7 MB
Data premiery: 2015-04-01
Tytuł: Bóg urojony
Autor: Dawkins Richard
Tłumacz: Szwajcer Piotr J.
Wydawnictwo: Wydawnictwo CiS
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 708
Data premiery: 2015-04-01
Rok wydania: 2014
Format: MOBI UWAGA! Ebook chroniony przez watermark. więcej ›
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 17030595

Zaczyna od tego, że ukazuje fałsz założeń logicznych wierzeń religijnych, a potem między innymi pisze o ewolucyjnych korzeniach teizmu. Dawkins z całą mocą swojej wiedzy, talentu i intelektu wprost i bezpośrednio odrzuca religię i wszelkie jej roszczenia (między innymi, a może przede wszystkim, urojenie teistów, że to religia jest źródłem moralności). Jest szkodliwa, czasem wręcz śmiertelnie niebezpieczna, a obowiązkiem uczonego i humanisty jest zwrócić na ten fakt uwagę. Rozpoczyna swą krytykę od logicznej wiwisekcji najczęściej przywoływanych argumentów za istnieniem boga i na ich podstawie wykazuje, że jakakolwiek istota najwyższa jest bytem w najwyższym stopniu nieprawdopodobnym. Bóg urojony Pdf. Wniosek dawkinsa jest jednoznaczny - religia (której kreacjonizm i różne teorie "inteligentnego projektu" są nieodrodnymi dziećmi) jest nie tylko nielogiczna. w „bogu urojonym” dawkins nie pisze (przynajmniej nie bezpośrednio) o biologii. Religie dość już narobiły zła, konkluduje richard dawkins, pora by wreszcie nauka zajęła należne jej miejsce. . dawkins nie oszczędza bogów we wszelkich ich postaciach - kieruje ostrze swej krytyki zarówno przeciw cierpiącemu na obsesję seksualną krwawemu tyranowi starego testamentu, jak i przeciw znacznie łagodniejszemu (acz wciąż nielogicznemu) "boskiemu zegarmistrzowi", odkryciu oświeceniowych myślicieli. "bohaterem" jego książki jest religia i relacje między nauką a wiarą. Bóg urojony Ebook. W kolejnych rozdziałach możemy przeczytać o tym, w jaki sposób religia - a raczej wszelkie religie (rozróżnienie między krzyżem, gwiazdą dawida a półksiężycem ma dla dawkinsa znaczenie drugorzędne) staje się obfitą pożywką dla wojen, niewyczerpanym źródłem bigoterii i dyskryminacji oraz narzędziem upośledzenia dzieci. fascynującą lekturę stanowią rozdziały, w których dawkins - tym razem jako biolog - poddaje miażdżącej krytyce dorobek nowych kreacjonistów, czyli (pseudo)naukowe ataki na ewolucjonizm.

Komentarze

zebyspamietal

zebyspamietal

Dawkins rozprawia się z religią. Przedstawia również argumenty mówiące że religia jest wielkim hamulcowym naszego rozwoju.

Wesoły Romek

Wesoły Romek

Książka otwierająca oczy.W świetlne doświadczeń naukowych, dowodów zaczerpniętych z projekcji teleskopów sięgających w głąb kosmosu, fizyki, chemii, teorii Darwina, a nade wszystko logiki i zdrowego rozsądku – mity i legendy wszystkich religii pozostają opowieściami z dawnych lat.R. Dawkins w tej książce pomógł mi rozwiązać pewien dylemat który mnie nurtował.Jezus Chrystus był człowiekiem – tak mówi Biblia, ale jednocześnie Synem Bożym, bo jak pamiętamy z lekcji religii Bóg jest jeden, ale w trzech osobach : Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Maria, matka Jezusa stała się brzemienną za sprawą Ducha Świętego, więc Bóg Ojciec nie był ojcem Jezusa, mimo, że o nim Chrystus mówił jako o Ojcu swoim. Nie wiem, jak Duch św. uczynił Marię brzemienną skoro będąc duchem nie ma tego czym się zapładnia. Więc skoro Jezusa nie spłodził człowiek to nie bardzo wiem jak stał się człowiekiem.ALE DO TERAZ WSZYSTKO JEST JASNE!Bóg tworząc ludzi dał im DNA, bo inaczej nie mogliby się rozmnażać. I tu mój dylemat – jakie DNA miał Jezus Chrystus skoro był człowiekiem, a jako człowiek musiał mieć DNA bo tak Bóg Ojciec wszystko na ziemi stworzył, żeby miało DNA. Ze strony matki wszystko jasne …I wreszcie u Dawkinsa znalazłem odpowiedź!!Moim zdaniem warto te lekturę poprzedzić pozycjami Lawrenca M. Kraussa „Wszechświat z niczego” oraz Stephena Howkinga i Leonarda Mlidinowa „Wielki projekt”. Poszerzy to nam spektrum wiedzy na te tematy.Przeczytajcie „Bóg urojony” – ja takiej porcji wiedzy dawno nie otrzymałem! Polecam!

Zostaw komentarz