Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Biografie i wspomnienia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Liczba stron: 630
Rozmiar 94,6 MB
Data premiery: 2019-05-31
Tytuł: Leonardo da Vinci
Autor: Isaacson Walter
Tłumacz: Strąkow Michał
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 630
Data premiery: 2019-05-31
Rok wydania: 2019
Format: MOBI UWAGA! Ebook chroniony przez watermark. więcej ›
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 32965711

Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych – której symbolem stał się człowiek witruwiański – uczyniła leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości. łączenie różnorodnych pasji, tak jak z upodobaniem robił to leonardo, wciąż pozostaje najlepszym sposobem na rozbudzenie w sobie twórczej inwencji. Najnowsza książka autora bestsellerów "steve jobs" i "innowatorzy" – pobudzający wyobraźnię literacki portret leonarda da vinci. Leonardo da Vinci Ebook. Z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. W znakomitej biografii isaacsona leonardo jest człowiekiem z krwi i kości." "the sunday times" "niezwykle pouczający przewodnik po twórczym dorobku jednego z największych umysłów minionego tysiąclecia." "the observer" . Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, walter isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej leonarda z jego dokonaniami naukowymi. spod pędzla leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: ostatnia wieczerza i mona lisa. Życiorys leonarda – nieślubnego dziecka, homoseksualisty, mańkuta i wegetarianina, mającego problemy z koncentracją i ocierającego się czasem o herezję – to także najlepszy dowód na to, że outsider nie musi stać na straconej pozycji. Jego historia uświadamia nam, jak ważne jest, by nieustannie podsycać głód wiedzy, być gotowym do podawania jej w wątpliwość i mieć odwagę myśleć inaczej. "za tak ludzki portret geniusza isaacson zasługuje na wyrazy najwyższego uznania." "the times" "wiecznie głodny wiedzy, łatwo się rozpraszający, próżny, a przy tym wegetarianin. 800 stron, 150 kolorowych ilustracji. Leonardo da Vinci Pdf.

Komentarze

zetbasia

zetbasia

Niesamowita książka o niesamowitym człowieku. Leonardo był nieślubnym dzieckiem młodego notariusza i szesnastoletniej dziewczyny. Znał swojego ojca, ale ten nigdy oficjalnie go nie zaakceptował. Nie posłano go do łacińskiej szkoły, poznał jedynie podstawy arytmetyki w szkole rachunkowej dla kupców. Był samoukiem, mistrzem obserwacji i doświadczeń. Jako uczeń w pracowni malarskiej był pilny i pracowity. Homoseksualista, zmarł bezpotomnie. Leworęczny, notatki, które prowadził przez całe życie, pisał pismem lustrzanym. Wegetarianin, był zdecydowanie przeciwny zabijaniu zwierząt. Ciekawy świata, niezwykle spostrzegawczy obserwator, wykonywał tysiące szkiców. Mistrz operowania światłem i cieniem, perspektywą, jego postacie wyglądają jak uchwycone w ruchu. Uwielbiał malować pukle kręconych włosów i draperie. Perfekcjonista, porzucał nieukończone dzieła jeśli nie był zadowolony z efektu, a ulubione obrazy cyzelował latami, nanosząc niewielkie poprawki - tak było z portretem Mony Lisy - nie rozstawał się z nim przez 14 lat. Interesował się geometrią, optyką, hydrauliką, lataniem, mechaniką, kartografią, architekturą, biologią, anatomią - samodzielnie przeprowadzał sekcje zwłok, tworzył szczegółowe rysunki i opisy. Wyprzedzał swoją epokę, niestety nie publikował wyników swoich badań. Prywatnie wysoki, przystojny, elokwentny, o ujmującym sposobie bycia, ubierał się ekscentrycznie w różowe lub purpurowe togi i tuniki. Uwielbiał dyskusje. Prawdziwy człowiek renesansu. Książkę się czyta jak beletrystykę. Polecam! Jest świetna!

BarbaraAndHerBooks

BarbaraAndHerBooks

Nie od dziś podziwiam postać Leonarda da Vinci, więc gdy tylko zobaczyłam książkę Waltera Isaacsona wiedziałam, że koniecznie muszę ją przeczytać. W związku z tym chciałabym bardzo podziękować Wydawnictwu Insignis Media za taką możliwość. Książka została podzielona na 33 rozdziały, które są podzielone tematycznie, tj. na etapy życia Leonarda, miejsca, w których mieszkał, nauki, którymi się zajmował, czy też największe dzieła jego życia. Walter Isaacson w swoim obszernym dziele opisuje życie i twórczość Leonarda da Vinci bardzo szczegółowo, często opierając się i cytując jego notatki, co jest dla mnie nowością i bardzo przypadło mi do gustu. Dzięki temu mamy okazję przekonać się w jakim kierunku szły myśli tego niesamowitego człowieka. „Jego geniusz był innego rodzaju, takiego, jaki jesteśmy w stanie pojąć i jaki może być dla nas wzorem do naśladowana. Opierał się na cechach i umiejętnościach, które każdy z nas może w sobie rozwijać, to znaczy na ciekawości świata oraz uważnej obserwacji”. Poza tym czytelnik znajdzie w niej wiele rysunków artysty oraz kolorowych zdjęć jego dzieł, co sprawia, że książka jest dużo ciekawsza i bardzo przyjemnie się ją czyta. Dzięki fotografiom oraz szczegółowym analizom obrazów, których dokonał Walter Isaacson, na bieżąco możemy sprawdzać o czym w danym momencie pisał. Bohater tej książki zdecydowanie należał do ludzi, którzy nie wpisują się w obowiązujące standardy i ewidentnie nie pasował do swoich czasów, co ta książka udowadnia na każdym kroku i właśnie dlatego „musimy pamiętać o roli wyobraźni i tak samo jak utalentowani odmieńcy i buntownicy mieć odwagę, by myśleć inaczej”. Ta pozycja nie ma jednak na celu pokazania jedynie tego, że Leonardo był genialnym człowiekiem, ponieważ jak każdy człowiek miał również wady. Jedną z nich był z pewnością perfekcjonizm, przez który miał wielokrotnie problemy z kończeniem swoich dzieł. „Każdy prawdziwy wizjoner musi mieć odwagę i chęć, by sięgać dalej, niż podpowiada rozsądek – powinien też być przygotowany na to, że czasem będzie ponosił porażki. Innowacyjność potrzebuje pola zakrzywienia rzeczywistości.” Po przeczytaniu tej pozycji muszę stwierdzić, że dzięki niej da Vinci stał się dla mnie jeszcze bardziej niesamowitą postacią, a sama książka jest po prostu CUDOWNA!!! Jestem nią zachwycona i nie mogłam się od niej oderwać! Przeczytałam już kilka pozycji na temat tego wielkiego człowieka, więc już niemało o nim wiedziałam, ale ta pozycja wielokrotnie mnie zaskakiwała. Oczywiście na wielki plus! Jeżeli obawiacie się ilości stron (jest ich 795, z czego od strony 729 autor wymienia źródła i przypisy), to muszę Wam napisać, że kompletnie nie ma czego, bo przez tą pozycję po prostu się płynie. Nie macie nad czym się zastanawiać. Dla mnie ta książka to bomba, którą koniecznie musicie odpalić!

Zostaw komentarz